Objektivy

Prvním mým manuálním sklem byl Pancolar 1,8/50 . Do začátku dost slušné sklo.Postupem času se mi do rukou dostala spousta objektivů a ty,které jsem si ponechal,najdete zde,jeden vedle druhého :)

Dva největší výrobci objektivů byli CARL ZEISS JENA a MEYER-OPTIK GÖRLITZ mimo ně i pár dalších,nezmiňuji zde ruskou výrobu,zatím nemám odpovídající sklo z jejich produkce a stejně jsou jejich výrobky kopie německých výrobců :)

 

Kvalitu starých mistrů můžeme ocenit i v dnešní době. Je nás spousta co používáme na focení tato stará skla.Proč ? Když moderní doba nám nabízí superkvalitní objektivy s hyper super rychlým ostřením a kvalitou výstupu v maximální možné míře :)  Proč kolikrát fotíme sklem starým třeba padesát šedesát let ? Copak mají něco navíc ? ?

Myslím že ANO :) fotky občas nebývají nejostřejší,ale zas dovedou mít náladu,umí promlouvat do duše,umí pohladit.......umí dát něco navíc a za to jim patří dík :)

 

Nevýhodou těchto objektivů je plně manuální ostření,takže asi nebudou nejvhodnější na focení akčních věcí.Ale při troše snahy se i to dá.

Aby bylo možno použít tato skla na současných digizrcadlovkách,je potřeba tzv.redukce. Ta umožní na jedné straně našroubovat objektiv se závitem M42 a na straně je příslušný bajonet,dle značky fotoaparátu.Při výběru redukce je dobré myslet na to,že některé manuální objektivy mají na zadní straně takový malý kolíček,který je nutno zatlačit aby se dala ovládat clona.