TESSAR

ohnisko 50 mm

světelnost f 2,8

uchycení : Závit M42,bajonet Exa

 

Tento objektiv byl snad nejrozšířenější a je možné najít jej v mnoha provedeních,ať už se to týká jeho velikosti,počtu lamel clony,antireflexní vrstvy,či bajonetu nebo závitu M42 pro uchycení k fotoaparátu.Osobně mám několik verzí. A to, s 8mi,12ti nebo 15ti lamelovou clonou a uchycením závitem M42 nebo i s bajonetem Exa.Dá se říct,že starší verze tohoto objektivu jsou vícelamelové,menšího provedení a ty novější většinou s 8mi lamelovou clonou a robustnější konstrukce.Mluvím zde o hliníkových objektivech,mladší,černé modely nezmiňuji,nemám s nimi zkušenosti.

               

 

                                  

 Zde vidíte jeden z typů Tessaru,jedná se o model bez antireflexní vrstvy,s ní by měl v názvu ještě i červené T. Tohle je verze s 8mi lamelovou clonou a poměrně robustní konstrukce oproti jeho staršímu bráchovi :) . Za zmínku stojí malinkatý kolíček vystupující z objektivu.Slouží k aretaci clony,pokud není zamáčklý,clona nejde ovládat.Chcete-li používat tento typ na svých zrcadlovkách,budete potřebovat redukci,která umožní jeho zatlačení.

 

 Tenhle kousek je o něco starší,osazen 15ti lamelovou clonou a opatřen antireflexní vrstvou,označen červeným T . Jak je vidět,je podstatně menší než jeho nástupce.Oba objektivy jsou s uchycením závitem M42,ale mám i 12ti lamelový kousek s bajonetem Exa.